A kerület mint közösség összetartása, a rászorulók és a lecsúszással szemben megkapaszkodni törekvő középosztály megsegítése nem szlogen, hanem határozott értékválasztás.
Erzsébetváros lakossága elöregedett, sok nyugdíjas rendkívül nehéz anyagi helyzetben él. Az idősekről, betegekről, kiszolgáltatottakról való gondoskodás az Önkormányzat kiemelt feladata. A gondoskodás egyben annak a kifejezése is, hogy közösségünk tagjai nincsenek egyedül, mindig számíthatnak ránk. Fontos, hogy a szükséges támogatáshoz, fizikai ellátáshoz a rászorulók célzottan és személyre szabottan jussanak hozzá.
Sokrétű ellátórendszert működtetünk, amely szerteágazó támogatást nyújt mindenkinek, akinek szüksége van a közösség segítségére. A szociális ellátást nem segélyezésként fogjuk fel, hanem a pénzbeli segítségen túlmutató szociális hálót szövünk, amely idejekorán képes beavatkozni és személyre szabott megoldást nyújtani a rászorulóknak. Különösen igaz ez fogyatékkal élő embertársainkra, akik életminőségét nagyban javítja az önkormányzat kézzelfogható segítsége.
Szociális ellátórendszerünk minden életszakaszban igyekszik megelőzni a súlyos vagy visszafordíthatatlan helyzeteket és a legtöbb nehéz élethelyzetre igyekszik támogatást nyújtani.
Ezeket a feladatokat az Önkormányzat nem csupán saját intézményrendszerén keresztül látja el, hanem aktívan támogat és együttműködik olyan civil és egyházi kezdeményezésekkel, amelyek részt vesznek a szociális gondoskodásban. Kiemelten igaz ez a hajléktalan-ellátásra, amely sok tekintetben gyakorlati probléma, másrészt viszont elemi emberiességi kötelességünk, amelyről akkor sem mondhatunk le, ha tudjuk, hogy sok kényelmetlenséggel, kellemetlenséggel, olykor konfliktussal jár és aránytalanul nagy terhet ró az Önkormányzatra.
Az egészségügyi ellátás országszerte súlyos gondokkal küzd. A kormány az önkormányzat kezéből kivett lényegében minden beavatkozási lehetőséget. Mi azonban nem adjuk fel, mert felelősek vagyunk lakóink egészségi állapotáért is. Széleskörű egészségügyi megelőzési programot indítunk szűrővizsgálatokkal, oltási programokkal, továbbá segítjük háziorvosaink munkáját és segítséget nyújtunk abban, hogy lakóinknak ne kelljen mindenképpen a magánegészségügyhöz fordulniuk.
2023-ban széleskörű társadalmi egyeztetések keretében, a kerületi lakosság közvetlen bevonásával terveztük meg az Önkormányzat szociális szolgáltatásainak továbbfejlesztését.
A több mint 30 civil szervezet és a lakosság képviselőinek bevonásával tartott fórum résztvevői megfogalmazták a fejlesztési irányokat:
Tervezett intézkedéseink között van a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási esélyeinek növelése, a társadalmi szemléletformálás, akadálymentesítés.
A Bischitz Johanna Integrált Humánszolgáltató Központ irányítása alatt, az Artemisszió Alapítvány kezdeményezésére és közreműködésével valósult meg a CRIS (Cooperate, Reach out Integrate Services) Projekt, amely az Európai Unió által támogatott, több évig tartó, elsősorban a hátrányos helyzetű csoportok munkaerő-piaci integrációját támogató szolgáltatások fejlesztésére fókuszáló program.
A Co-production részvételi munkacsoport több hónapos munkával határozta meg a szociális szolgáltatások továbbfejlesztésének irányait:
A társadalmi kohézió erősítését szolgálja, hogy az Önkormányzat minden lakója számára igyekszik biztosítani a kultúrához való hozzáférést. Kiemelt figyelmet fordítunk a nehezebb egzisztenciális helyzetben lévők társadalmi integrációjára. Szükségesnek látszik idegennyelv oktatási, felnőtt átképzési lehetőségek, a digitális és idegennyelvi képességek javítását célzó programok továbbfejlesztése, kiterjesztése, és újak indítása. A nálunk letelepedő külföldiek számára a befogadás jegyében magyar nyelvtanfolyamot indítottunk.
A nehéz helyzetbe került középosztály, különösen a gyermekeket nevelők testreszabott segítése fontos feladat. Nálunk a család az család: nem teszünk különbséget „patchwork” családok, gyermeküket egyedül nevelő szülők, vagy bármilyen más felállásban gyermekről gondoskodók között. Támogatást adunk korai fejlesztési és mozgásterápiás, iskolai felzárkóztató programok formájában, a hangszer- vagy sportszervásárlás támogatásában, korrepetálásban, ösztöndíjban, az üdültetés segítésében, a szülőket tehermentesítő iskolán kívüli foglalkozások szervezésében.
Jól felszerelt és kitűnő állapotban lévő bölcsődéinket és óvodáinkat folyamatosan fejlesztjük, ami eggyel több érv a fiatal családosok számára ahhoz, hogy jó a kerületben élni. Immár angol nyelvű foglalkozások is elérhetők.
Felújított és korszerűen felszerelt épületbe költöztettük a Családok Átmeneti Otthonát. Folytatjuk az állami gondoskodásból kikerülő és nehézsorsú fiatalok számára nyújtott mentorálási programot.
Nagyon sokaknak az ingatlanok magas ára miatt nincs módjuk arra, hogy saját ingatlant vásároljanak vagy lakhatásukat máshogy oldják meg, például kénytelenek piaci alapon lakást bérelni. Azoknak, akik nem tudnak saját lakást venni, vagy nem akarják vállalni a hiteltörlesztéssel járó évtizedes terheket, egyenértékű bérlakásprogramot kínálunk. Olyat, amely serkenti a lakásmobilitást, és ahol mindenkinek van esélye idővel eggyel feljebb lépdelni a lakhatási grádicsokon. A lakhatási problémák oldására a Fejlődő Erzsébetváros pillér alatt teszek javaslatot.
« Előző fejezet
Következő fejezet »
A legjobb felhasználói élmény biztosítása érdekében olyan technológiákat használunk, mint például a cookie-k, hogy tároljuk az eszközinformációkat és/vagy hozzáférjünk azokhoz. Ezen technológiákhoz való hozzájárulás lehetővé teszi számunkra, hogy olyan adatokat dolgozzunk fel ezen az oldalon, mint a böngészési viselkedés vagy az egyedi azonosítók. A hozzájárulás elmaradása vagy visszavonása hátrányosan befolyásolhat bizonyos funkciókat és szolgáltatásokat.