Zöld, fenntartható Erzsébetváros

környezeti fenntarthatóság városi körülmények között nem egyszerűen zöldítést, növényültetést jelenti, hanem alapvető személet- és életmódváltást.

Az éghajlatváltozás ugyanis jelentős hatást gyakorol a városi életvitelre is. A forró nyári napok száma egyre növekszik, a lehulló csapadékvíz egyre csökken. A zivatarok egyre hevesebbek, óriási terhet rónak a csatornahálózatra. A negatív folyamatok enyhítésére kiváló megoldásként szolgál a zöldfelületek és a vízáteresztő felületek növelése, az árnyékot adó fák telepítése.

közterületek zöldítésétől az energiahatékonysági beruházásokon át az esővíz öntözésre történő felhasználásán át minden cselekedetünk és kidolgozott terveink reagálnak a klímaváltozásra, egyben szervesen kapcsolódnak a Fejlődő Erzsébetváros programjaihoz.

A zöldítés – elsősorban a kerület sűrű beépítettsége és a földfelszín alatt húzódó bonyolult közműhálózat okán – nem oldható meg egyszerűen fák ültetésével, csak átfogó és kiterjedt beavatkozásokkal. A közterek humanizálását célszerű a folyamatban lévő vagy tervezett ingatlanfejlesztésekkel összehangolni, azokhoz időzíteni, lehetőség szerint területrendezései szerződéseket kötve a beruházókkal.

A közterületek humanizálása, zöldítés, forgalomcsillapítás

A közterületek humanizálása kiterjed a gyalogosforgalom védelmére, esetenként előnyben részesítésére, utcabútorok kihelyezésére, a közművek és a forgalmi viszonyok által lehetővé tett zöldítésre. Ezeknek a terveknek az elkészítésekor számos szempontot figyelembe kell venni, például, hogy

  • növekedjen a helyi lakók számára rendelkezésre álló parkolóhelyek aránya (észszerű egyensúlyt kialakítva a parkolóhelyek megtartása és a zöldítés egymásnak gyakorta ellentmondó elvárásai között);
  • kizárólagos lakossági parkolóhelyek bevezetése bevált, arányukat elsősorban az intézmények számára kiadott parkolási engedélyek időbeli korlátozásával tudjuk növelni (ezért kezdeményezni fogom a Fővárosnál a kizárólagos lakossági parkolók arányának növelését);a területen lévő vállalkozások számára szükséges szállítási, rakodási lehetőség fennmaradjon, vagy lehetőség szerint bővüljön;
  • fennakadásmentesen megoldható legyen a szemétszállítás, a mentők, a tűzoltók közlekedése;
  • létrejöjjönek vagy bővüljenek a mikromobilitási pontok, BUBI-pontok;
  • a taxik észszerű távolságra tudjanak megállni;
  • reagálni kell a megváltozó közlekedési módozatok infrastrukturális kiszolgálására is, például elektromos autó töltőpontok és parkolóhelyek kialakításával, amit saját erőből az EVIN Zrt. már el is indított;
  • digitalizáljuk az ügyintézést. Jelentősen gördülékenyebbé tettük a parkolási engedélyek kiadását, ma már mindenki otthonról el tudja intézni online.

 

A parkolási gondok enyhítésére nagyon kevés eszköz adódik egy ilyen sűrű beépítettségű belső városrészben. Ugyanakkor egyre elterjedtebb a közösségi autómegosztás (car sharing), ami a jövőben a belvárosi lakosok gépjárműtulajdonlásának csökkenését fogja eredményezni.

A belső-erzsébetvárosi forgalomcsillapítást a közterületek, utcák, terek, járdák, megújításával kell konszolidálni. Ezzel válik teljessé és nyer értelmet a forgalmi viszonyok átszervezése. A forgalomcsillapítási pilot tanulságait felhasználva, a buktatók elkerülésével hasonló beavatkozásokra kell sort keríteni Középső- és Külső-Erzsébetvárosban is. A cél az, hogy jelentős mértékben csökkenjen a kerület középső és külső negyedeiben az átmenő gépkocsiforgalom.

A forgalomcsillapítás nem egyszerűen közlekedésszervezési kérdés, hanem egyben fenntarthatósági projekt, hiszen a mérsékeltebb autóforgalom kisebb zajterheléssel jár, és tisztább lesz a levegő is.

Parkolás-szervezési és rendfenntartási eszközökkel biztosítani kell valamennyi járda folyamatos használhatóságát, a járdán történő parkolást fel kell számolni. A trolibusz-járatok folyamatos, akadálytalan haladását közösen a Fővárossal parkolási-szervezési és rendfenntartási eszközökkel kell segíteni.

Fel kell mérni, hogy a nehezebben megközelíthető kerületrészekben szükség van-e további tömegközlekedési kapcsolatok kialakítására – akár kisebb befogadóképességű, elektromos buszok időszakos beállításával (pl. a hétvégi bevásárlási időszakokban a Klauzál téri Vásárcsarnokhoz).

Kiemelt közterületi programunk a Klauzál tér jelenleg is zajló felújítása. Ez az összességében 850 millió forintos beavatkozás több annál, mintsem, hogy egyszerűen felújítjuk a parkot, az utcabútorokat, a növényzetet. A Klauzál tér a megújuló Belső-Erzsébetváros központi parkjává és közösségi terévé válik 2024 őszére, ahol, pihenésre, sportra és kutyafuttatásra is lesz mód. A téren pedig emléket állítunk a budapesti gettó áldozatainak. A Klauzál tér felújításával párhuzamosan zajlik a Csányi utcai önkormányzati ingatlanok rendbetétele, és ez az utca kötni majd össze a megújult Klauzál teret a Király utcával, valamint a szintén felújítás alatt lévő Nagymező utcával.

rendkívül leromlott állapotú Thököly út felfuttatásával kapcsolatban komplex városfejlesztési elképzelést indítottunk útjára. Célunk a terület megítélésének javítása, egyben a potenciális bérlők érdeklődésének felkeltése. Ennek érdekében 2024 tavaszán a Thököly út 1. sz. és a Dózsa György út sarkáig tartó szakaszon mintegy 40 virágplanténerből, utcai pihenőbútorból, mobilitási pontokból álló projekt valósul meg. Célunk, hogy a közterek zöldfejlesztésével és az ingatlanok homlokzati és portál felületeinek esztétikus kialakításával megújuljon a településkép.

A közterületek minőségének javítására, a zöldítésre a kerületi főépítész közreműködésével a főtájépítész részletes programot dolgozott ki, beleértve a „Healthy Streets” (Egészséges utcák) pályázat keretében fejlesztendő területeket. A kiválasztott utcák megújításával, forgalomcsillapításával, zöldítésével és gyalogosbaráttá tételével nagy kiterjedésű kerületrészek válhatnak élhetőbbé és szerethetőbbé. Mindezek mellett a fejlesztések a már megújult és megújulás alatt lévő projektelemekkel együtt működve komplex, átgondolt és előremutató városfejlődésről tesznek tanúbizonyságot.

  • Folyamatban van a Madách Imre tér kiemelt növényágyásainak újragondolása, a helyi környezeti adottságokhoz jobban alkalmazkodó növényzet ültetése.
  • Napirenden van a Dembinszky utca Dózsa György út és a Bethlen Gábor utca közötti szakaszának megújulása.
  • Szintén előkészítés alatt van a Jósika utca teljes hosszának megújítása.
  • Hamarosan befejeződik a Kéthly Anna tér zöldfelületi felújítása.
  • Elkészült a Rózsák tere növényfelületeinek megújítására vonatkozó terv.
  • Tavaly ősz óta két lépcsőben megújul a Garay tér növényállománya.
  • „Healthy Streets” pályázaton való támogatás megszerzése esetén a Wesselényi utca Erzsébet körút és Rottenbiller utca közötti szakaszának, illetve a Dohány utca Hársfa utca és Rottenbiller utca közötti szakaszának felújítása is cél.
  • Kertépítészeti koncepciótervek születtek a Csányi utca 4. és 10., a Dob utca 14., a Kis Diófa utca 8. és 10. belső udvarokra, melyeket az önkormányzat az elkövetkező években, az épületek felújításához igazítva fog rehabilitálni.
  • Megkezdődött az Almássy utca zöldfelületi fejlesztése.
  • Elkészültek a Nefelejcs utca Damjanich utca és a Dembinszky utca közötti szakaszának zöldfelület-rehabilitációs tervei. A beruházás várhatóan nyár végén, kora ősszel fog elkezdődni és várhatóan még a tél beköszönte előtt befejeződik.

A rövidtávú fejlesztési programok mellett átfogó szabadtérfejlesztési stratégia kidolgozását kezdjük meg. Erzsébetváros közterületeinek jelentős része közlekedési felület. Ez egy olyan adottság, amely fölött nem lehet szemet hunyni. Új közparkok, közkertek létrehozására kis esély van, ezért elsősorban a közlekedési felületek átalakítása jelenti a tényleges lehetőséget. Ezen belül is a fák és fasorok azok, amelyek egy ilyen sűrűn lakott városi szövetben érdemben képesek a zöldfelületi arány növelésére, a városi hőszigethatás csökkentésére, az élhetőbb és egészségesebb lakókörnyezet megteremtésére.

Környezeti fenntarthatóság

A 2022. év végén elfogadott energiahatékonysági és klímavédelmi alap 3 milliárd forinttal történő feltöltése két nagyon súlyos aktuális problémára reflektál: az energiaárak drasztikus megemelkedésére és a klímaválságra.

A klímaváltozás negatív hatásainak kezelése érdekében dinamikusan hozzá kell látni a közterületek és a társasházi udvarok árnyékolásához, zöldítéséhez, humanizálásához. A megnövekedett energiaárak pedig Erzsébetváros lakóit sodorják egzisztenciális válságba, és veszélyeztetik az Önkormányzat működését is. Az energetikai korszerűsítések a károsanyagkibocsátás csökkentését éppen úgy szolgálják, mint az energiatakarékosságot.

  • társasházak energetikai korszerűsítését célzó pályázatokat indítottunk.
  • Korszerű nyílászárók beépítésére pályázhatnak a lakók.
  • napelemes fejlesztéseket ugyancsak támogatja az Önkormányzat.
  • Az elsők között létrehoztuk az úgynevezett Energiaközösséget, amelynek célja, hogy a Klauzál téri Vásárcsarnokra szerelendő napelemek önkormányzati és magántulajdonban lévő ingatlanokat lássanak el megújuló forrásból származó elektromossággal.
  • A Klauzál téri Vásárcsarnok bejárata alá esővízgyűjtő ciszternát telepítettünk, amelynek segítségével megoldható, hogy ne tisztított ivóvízzel locsoljuk a kerületi parkok növényzetét.

Folytatni kell azokat az önkormányzati pályázatokat, amely a lakosság, a társasházak zöld átállását segítik elő az épület- és nyílászárószigeteléssel, a hűtési-fűtési rendszerek korszerűsítésével, elektromos rendszerekre történő átállításával, az energiahatékonyság javításával.

Fejlődő Erzsébetváros

« Előző fejezet